Panorama Pustek

Wydarzenia

Ponad tysiąc zniczy zapłonęło na Pustkach (źródło: Gazeta Krakowska)

prezydent Na każdym z ponad tysiąca grobów na cmentarzu nr 123 na Pustkach w Łużnej zapłonęło małe światełko. Mieszkańcy, młodzież ale i sporo gości przyszło w marszu z pochodniami, by uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w tym miejscu w maju 1915 roku. Był niezwykle wzruszający apel poległych, krótka modlitwa za zmarłych, zaduma nad przeszłością. Symbolem, ale swoistym wołaniem o pokój na świecie było Światło Pokoju, które pojawiło się na niebie nad Pustkami.
czytaj dalej...

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może przybywać do Łużnej na Pustki

prezydent W związku z organizacją uroczystości patriotycznej na Wzgórzu Pustki w Łużnej, Gmina przeżywa okres intensywnych uzgodnień i kontroli związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na uroczystości z udziałem najwyższych władz cywilnych , wojskowych, administracji rządowej, administracji samorządowej, delegacji zagranicznych, kombatantów, organizacji społecznych i politycznych jak też pozostałych uczestników uroczystości.
czytaj dalej...

Konkurs Wiedzy Historycznej w Zespole Szkół w Łużnej

konkurs Z okazji 100-lecia bitwy uczniowie z powiatu gorlickiego; 26 szkół podstawowych i 24 gimnazja bierze udział w konkursach historycznych, recytatorskich, plastycznych i fotograficznych. Obecnie został rozstrzygnięty konkurs historyczny w którym wszyscy uczestniczy wykazali się dużą wiedzą historyczną w tym wiedzą z okresu Bitwy pod Gorlicami oraz o Wzgórze Pustki.
czytaj dalej...

Poświęcenie Gontyny

otwarcie Niespełna cztery miesiące temu na cmentarzu nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej, byliśmy świadkami podpisania aktu erekcyjnego i uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty odbudowywanej gontyny. Dziś w swojej nowej odsłonie góruje dumnie nad piękną odrestaurowaną nekropolią zrekonstruowana kaplica.
czytaj dalej...

Wmurowanie kamienia węgielnego

akt 28 czerwca 2013 roku na cmentarzu nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w fundament odbudowywanej gontyny. Cmentarz nr 123 na którym spoczywają polegli w Bitwie pod Gorlicami jest największym cmentarzem poległych w całej Galicji zachodniej.
czytaj dalej...