Panorama Pustek

PROGRAM OBCHODÓW 100-LECIA BITWY O WZGÓRZE PUSTKI


Pobierz program w języku polskim

Pobierz program w języku angielskim

Okres kwiecień- maj 2015 rok


Zwiedzanie cmentarzy z okresu I Wojny Światowej:

Nr 120 Łużna - Podbrzezie

Nr 121 Biesna przy drodze Nr 977

Nr 122 Łużna – u podnóża Pustek

Nr 123 Łużna-Pustki wraz z nowo odbudowaną Gontyną


26 kwietnia 2015r. (niedziela) -godz. 17.00

Uroczyste podsumowanie konkursów tematycznych w ramach przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła, pamiętając o przeszłości”.

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Konkursy tematyczne dotyczące setnej rocznicy bitwy pod Gorlicami realizowane są w ramach przedsięwzięcia pn. „Rozwinąć skrzydła, pamiętając o przeszłości”. Obejmują konkurs recytatorski, wiedzy historycznej, plastyczny i fotograficzny. Ich tematem przewodnim jest Ojczyzna i słowa św. Jan Pawła II „Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym …”. Uczestnikami rywalizacji są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu gorlickiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego - Jerzego Millera, oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy

1 maja 2015r. ( piątek) - godz. 17.00

Koncert okolicznościowy w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa

Miejsce: Łużna, plac przy Urzędzie Gminy

Występ Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie pod dyrekcją Jacka Pawełczaka z konferansjerem Tomaszem Stockingerem oraz udziałem uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej w Szalowej i chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej. Orkiestra wraz z solistami oraz zaproszonymi gośćmi zaprezentuje widzom i słuchaczom niepowtarzany program składający się z wiązanki pieśni patriotycznych jak; Warszawianka; Marsz Pierwszej Brygady; Jeszcze jeden mazur dzisiaj; Rozszumiały się wierzby płaczące; Pieśń fizylierów; Przybyli ułani pod okienko; Białe róże; Gdzie są kwiaty z tamtych lat; Pierwsza kadrowa; Rota; O mój rozmarynie; Wojenko, wojenko; Czerwone jabłuszko; Warczą karabiny; Bywaj dziewczę zdrowe; Góralu czy ci nie żal; Żeby Polska była Polską. Wykonanie pieśni patriotycznych przez solistów z udziałem orkiestry oraz publiczności gwarantuje dobrą zabawę oraz ucztę dla miłośników muzyki.
Zapraszamy do niepowtarzalnej zabawy w ten pierwszomajowy dzień do Łużnej na plac obok Urzędu Gminy, oraz zapewniamy że koncert ten pozostanie na długo w Waszej pamięci. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.

1 maja 2015 roku /piątek/ - godz. 19.30 – bezpośrednio po koncercie Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa

Przemarsz kolumny na Wzgórze Pustki w celu zapalenia zniczy na grobach poległych.

Miejsce; Łużna Centrum – Łużna Pustki

Bezpośrednio po zakończeniu koncertu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie prosimy wszystkich o wzięcie udziału w przemarszu na Wzgórze Pustki. Kolumna przemarszowa zostanie sformułowana począwszy od mostu obok Mleczarni w Łużnej na drodze w stronę Pustek. Wszystkich zainteresowanych przemarszem prosimy o zabrania z sobą lampek, latarni, lampionów lub inne przedmioty będące pomocne w oświetleniu drogi przemarszu. Po dotarciu na miejsce czyli górnej części cmentarza Nr 123 Łużna-Pustki poniżej nowo odbudowanej Gontyny odbędzie się Apel Poległych, Apel o Pokój oraz odmówiona modlitwa za zmarłych.

1 maja 2015 roku /piątek/ - godz. 21.00

Zapalenie zniczy na grobach poległych Gminy Łużna w tym Łużna-Pustki

Miejsce; Cmentarz wojenne na terenie Gminy Łużna

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w zapaleniu przez młodzież Gminy Łużna zniczy na grobach poległych w czasie walk i pochowanych na cmentarzach Gminy Łużna Nr 123 Łużna-Pustki; Nr 122 Łużna podnóże Pustek; 120 Łużna-Podbrzezie oraz 121 w Biesnej. Międzyczasie zostanie wysłane „Światełko dla Pokoju” do młodzieży całej Europy oraz odegrany utwór „Śpij kolego”.

2 maja 2015 roku /sobota/ - godz. 6.00

Ostrzał artyleryjski Wzgórza Pustki

Miejsce; Wzgórze Pustki

Namiastka głosowa Bitwy o Wzgórze Pustki poprzedzona alarmem w wykonaniu Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Łużna. Wszystkich mieszkańców lub opiekunów zwierząt prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za pobudkę o tak wczesnej porze.


2 maja 2015 roku / sobota/ - godz. 15.40

Część patriotyczna pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej

Organizator: Wojewoda Małopolski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Gmina Łużna, Instytut Wschodnich Inicjatyw, Partner: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Miejsce; Cmentarz Nr 123 Łużna-Pustki – dolna część

godz.: 15.40 Rozpoczęcie uroczystości na cmentarzu wojennym nr 123 Łużna-Pustki
godz. 15.50 Wprowadzenie wojskowej asysty honorowej
godz. 16.00 Przybycie Ministra Obrony Narodowej, uhonorowanie sztandarów
godz. 16.05 Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej
godz. 16.10-16.20 Przemówienie Ministra Obrony Narodowej
godz. 16.20-16.35 Modlitwa ekumeniczna
godz. 16.35-16.45 Apel Pamięci
godz. 16.45-17.00 Uroczystość składania wieńców pod pomnikiem
godz. 17.00 Odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i zakończenie uroczystości

2 maja 2015 roku /sobota/ - godz.: 17.30 /

Piknik historyczny wraz z prezentacją wystaw tematycznych

Miejsce: Łużna, plac przy Urzędzie Gminy

Piknik historyczny łączący elementy przeszłości ze współczesnością. Zorganizowane zostaną stosika prezentujące militaria z czasów Wielkiej Wojny oraz współczesne wyposażenie wojskowe. Będzie można również zapoznać się z wystawą tematyczną związaną z I Wojną Światową, wystawa pokonkursową uczniów szkół powiatu gorlickiego, a także posmakować kuchni wojskowej i potraw galicyjskich. Całość uświetni Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.