Panorama Pustek

Cmentarz wojenny nr 122 w Łużnej


Cmentarz nr 122 znajduje się w miejscowości Łużna, w zachodniej części wzgórza Pustki. Zajmuje on powierzchnię niespełna 700 m2. W skład cmentarza wchodzi 3 mogiły pojedyncze i 15 zbiorowych, w których spoczywa 154 żołnieży armii rosyjskiej.


cmentarz

Cmentarz zaprojektował kierownik artystyczny okręgu IV Jan Szczepkowski. Niemal całość została ogrodzona kamiennym murem, który zabezpieczono jednospadowym dachem z betonowych płyt. Wschodnią część oddzielał drewniany płot, wsparty na kamiennych słupkach. Bramę wejściową stanowiły dwa słupy z kamienia, w których swoje miejsce znalazła dwuskrzydłowa brama. Przez cmentarz prowadzi alejka, wzdłuż której znajduja się mogiły poległych żołnierzy. W tylnej części ogrodzenia zamontowana została tablica pomnikowa z kamienia ciosanego, której zwieńczenie stanowi krzyż lotaryński (posiada 3 obrobione kamienne elementy oraz 2 poprzeczne ramiona). Frontowa ściana posiadała miejsce na inskrypcję. Na każdym z grobów umieszczony jest metalowy krzyż, wykonany na wzór krzyża z głównego pomnika.


Opracowała Małgorzata Bara na podstawie książki Edwarda Mazura "Gmina Łużna w czasie I wojny światowej. W 100 rocznicę bitwy pod Gorlicami (2 maja 1915 – 2 maja 2015)", Łużna 2015,s. 108 – 123.