Do następnej rocznicy pozostało :

Aktualności

Łużna i Sękowa - obchody 100-lecia Bitwy Gorlickiej (źródło: malopolskie.pl)

100 lat temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej - Bitwy Gorlickiej. Szczególnie krwawe walki toczyły się na i wokół wzgórza Pustki w Łużnej. Z tej okazji na cmentarzu żołnierskim nr 123 odbyła się uroczystość z udziałem władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego i Wojska Polskiego.
czytaj dalej...


Obchody setnej rocznicy Bitwy Gorlickiej (źródło: mon.gov.pl)

I wojna światowa była kataklizmem, przyniosła miliony ofiar, niezliczone cierpienia i gigantyczne zniszczenia materialne. Była wojną, która zakończyła okres zwany „belle époque”. Naród nasz był pograniczną mniejszością trzech imperiów, bo nie było polskiego wojska i państwa polskiego – powiedział podczas obchodów 100. rocznicy Bitwy Gorlickiej – podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski.
czytaj dalej...


W Łużnej oddano hołd poległym żołnierzom (źródło: Gazeta Krakowska)

orkiestra Na cmentarzu wojskowym nr 123 Pustki w Łużnej odbyły się państwowe uroczystości związane ze stuleciem bitwy gorlickiej. udział wziął wiceminister MON Maciej Jankowski, dyplomaci, generalicja, poczty sztandarowe z Włoch, Austrii, Węgier i Polski
czytaj dalej...


Królewska Orkiestra Symfoniczna z koncertem pieśni patriotycznych (źródło: Gazeta Krakowska)

orkiestra Do ostatniego miejsca wypełnił się namiot koncertowy w Łużnej. Nie bez przyczyny gorliczanie przybyli tam tak licznie. W końcu okazja do wysłuchania Królewskiej Orkiestry Symfonicznej nie zdarza się codziennie. Muzycy, skądinąd znani w Łużnej, tym razem wystąpili z koncertem pieśni patriotycznych. Koncert prowadził znany z telewizyjnego ekranu, aktor Tomasz Stockinger
czytaj dalej...


„Wyjątkowy koncert, prawdziwa uczta” (źródło: luzna24)

orkiestra Obchody setnej rocznicy przełamania frontu na Wzgórzu Pustki dobiegają końca wielu jednak z nas jest nadal blisko wczorajszego dnia kiedy to przybyli do Łużnej mieszkańcy oraz liczni goście mogli wysłuchać przepięknego koncertu okolicznościowego w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa. Koncert pieśni i piosenek patriotycznych na dobre rozpoczął program obchodów 100-lecia Bitwy pod Gorlicami przygotowany przez Gminę Łużna przy współudziale Starostwa Powiatowego w Gorlicach.
czytaj dalej...


Królewska Orkiestra Symfoniczna z Warszawy godnie uczciła wielką bitwę pod Gorlicami (źródło: halogorlice)

orkiestra 1 maja centrum Łużnej było miejscem,gdzie zawitała prawdziwa kultura, pisana przez duże K. Na zaproszenie wójta Gminy Łużna, Kazimierza Kroka po raz kolejny w te strony przybyła Królewska Orkiestra Symfoniczna z Warszawy. Partnerem tego wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Gorlicach.
czytaj dalej...


Uroczystości patriotyczno-religijne zorganizowane pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

2 maja 2015 roku (sobota) - godz. 15.40
Miejsce: Cmentarz Łużna-Pustki


dron Wojewoda Małopolski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wójt Gminy Łużna zaprasza wszystkich na patriotyczno- religijną uroczystość z okazji 100-lecia Bitwy Gorlickiej, która odbędzie się na Wzgórzu Pustki. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz wojskowych i cywilnych, administracji rządowej i samorządowej, delegacje zagraniczne, kombatanci, organizacje społeczne i polityczne, mieszkańcy Gminy, zaproszeni goście oraz turyści.
czytaj dalej...


Piknik historyczny wraz z prezentacją wystaw tematycznych.

2 maja 2015r (sobota) - godz. 17.30
Miejsce: Łużna, plac przy Urzędzie Gminy


piknik Po uroczystości patriotyczno-historycznej, która odbędzie się na cmentarzu Nr 123 Łużna-Pustki zapraszamy na piknik historyczny łączący elementy przeszłości ze współczesnością.
Obok Urzędu Gminy w Łużnej zorganizowane zostaną stoiska prezentujące militaria z czasów Wielkiej Wojny oraz współczesne wyposażenie wojskowe. Będzie można również zapoznać się z wystawą tematyczną związaną z I Wojną Światową, wystawą pokonkursową uczniów szkół powiatu gorlickiego, a także posmakować kuchni wojskowej i potraw galicyjskich. Całość uświetni Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.


Informacja dotycząca możliwości oglądnięcia uroczystości 100-lecia Bitwy pod Gorlicami na telebimie.

telebim Szanowni mieszkańcy Gminy Łużna oraz goście.
Wójt Gminy Łużna informuje, że oprócz bezpośredniego uczestnictwa w uroczystościach patriotyczno-religijnych które odbędą się w dniu 2 maja 2015 roku u podnóża Cmentarza Wojennego Nr 123 Łużna-Pustki przebieg uroczystości będzie można oglądać na przygotowanym obok Gontyny telebimie.
Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tej podniosłej uroczystości.

Ostrzał artyleryjski Wzgórza Pustki.

2 maja 2015 roku (sobota) - godz. 6.00

armata Miejsce; Wzgórze Pustki
Namiastka głosowa Bitwy o Wzgórze Pustki poprzedzona alarmem w wykonaniu Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Łużna. Wszystkich mieszkańców lub opiekunów zwierząt prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za pobudkę o tak wczesnej porze.


Program obchodów 100-lecia bitwy o Wzgórze Pustki.

stu-lecie W dniach 1-2 maja na cmentarzu nr 123 Łużna - Pustki odbędzie się szereg uroczystości związanych z obchodami 100-lecia bitwy o to wzgórze Pustki.
czytaj dalej...


Zmiana organizacji ruchu w Łużnej oraz wyznaczenie miejsc parkingowych.

parking W dniach 1-2 maja na cmentarzu nr 123 Łużna - Pustki odbędzie się szereg uroczystości związanych z obchodami 100-lecia bitwy o to wzgórze Pustki. W związku z organizacją 100-lecia Bitwy pod Gorlicami w Łużnej w centrum Łużnej nastąpi zmiana organizacji ruchu za co wszystkich przepraszamy i prosimy o stosowanie się do poleceń służb mundurowych.
czytaj dalej...

Zwiedzanie cmentarza Nr 123 Łużna-Pustki.

cmentarz W tych szczególnych dniach majowych, w setną rocznicę Bitwy pod Gorlicami w tym Bitwy o Wzgórze Pustki zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Cmentarza Wojennego Nr 123 Łużna-Pustki. Cmentarz ulokowany na stoku wzgórza ze znikomą szatą leśną i o zróżnicowanym stopniu nachylenia. Został on też podzielony na mniejsze pola mogilne skupione wokół pomników, do których można dotrzeć drogami i ścieżkami wijącymi się zakosami pod górę. Dla zmęczonych lub odpoczynku przewidziane zostały 3 kamienne balkony z których można podziwiać wspaniałe widoki. Całość zwieńczona jest wspaniałą budowlą jaką jest Gontyna.
Zapraszamy także do odwiedzenia innych położonych w naszej Gminie cmentarzy wojennych jak; Nr 122 Łużna zlokalizowany poniżej cmentarza Łużna-Pustki, Nr 120 Łużna-Podbrzezie oraz Nr 121 w Biesnej.

Zapraszamy na koncert okolicznościowy Wielkiej Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa w Łużnej.

1 maja 2015 roku (piątek) godz - 17.00

plakat Występ Wielkiej Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie pod dyrekcją Jacka Pawełczaka z konferansjerem Tomaszem Stockingerem oraz udziałem uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej w Szalowej i chóru z Gminnego Ośrodka Kultury z Łużnej nie potrzebuje reklamy. To już ich trzeci występ w Łużnej, a swoją muzyką, śpiewem oraz dobrym humorem wprawiają publiczność w zachwyt. Tym razem będzie to repertuar składający się z pieśni patriotycznych
czytaj dalej...

Zapraszamy do wspólnego przemarszu na Wzgórze Pustki w celu zapalenia zniczy na grobach poległych.

1 maja 2015 roku (piątek) godz - 19.30

znicz Bezpośrednio po zakończeniu koncertu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie prosimy wszystkich o wzięcie udziału w przemarszu na Wzgórze Pustki.
czytaj dalej...